Jak wygląda proces przemysłowego ugniatania ciasta?
Dodano: 2022-06-14W procesie przemysłowej produkcji artykułów spożywczych, takich jak pieczywo czy wyroby cukiernicze, dużą rolę odgrywają odpowiednie urządzenia piekarnicze. Nowoczesne maszyny znacznie przyspieszają oraz usprawniają przygotowywanie i ugniatanie ciasta. Zyskuje ono wówczas jednolitą, delikatną konsystencję, dzięki czemu jest gotowe do dalszej obróbki. Jak więc wygląda proces przemysłowego ugniatania ciasta? Sprawdźmy!
Wykorzystanie odpowiednich maszyn do ugniatania ciasta
Na początku konieczne jest przygotowanie wszystkich niezbędnych składników, z których powstają różne rodzaje ciasta. Tak naszykowana mieszanka umieszczana jest w dzieżach specjalnych maszyn, które przeznaczone są do efektywnego ugniatanie ciasta. Parametry urządzenia, takie jak prędkość pracy, a także końcówki służące do ugniatania dostosowywane są do wyrabianego ciasta, np. jego twardości. Przy pomocy nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie sprzętów można łatwo i szybko wyrabiać ciasto m.in. na:
- pizzę,
- pierogi,
- kopytka i knedle,
- pieczywo,
- wyroby cukiernicze, np. pierniki, rogaliki oraz inne ciastka.
Warto przy tym pamiętać, że ugniatarki do ciasta powinny być wykonane z materiałów trwałych oraz przeznaczonych do kontaktu z żywnością, np. stali nierdzewnej.
Zalety wykorzystania ugniatarek do ciasta
Zalet wykorzystania ugniatarek do ciasta jest bardzo wiele. Przede wszystkim przyspieszają one procesy produkcyjne w wielu zakładach spożywczych, piekarniach oraz cukierniach. Ponadto urządzenia te są:
- proste i wygodne w obsłudze,
- wyposażone w wymienne końcówki,
- łatwe do utrzymania w czystości,
- zaopatrzone w duże pojemniki, dzięki czemu mogą wyrabiać dużą ilość ciasta naraz,
- wyposażone w kompresor.
Co istotne, wykorzystanie ugniatarek w dużej mierze automatyzuje pracę podczas produkcji żywności, dzięki czemu masz możliwość wytworzenia większej ilości ciasta w krótszym czasie. Urządzenia te są również wyposażone w kółka oraz stabilizujące je stópki, co wpływa na łatwy transport maszyn na terenie zakładu.