2LHDM

Jak zbudowane są ubijaczki planetarne?

Jak zbudowane są ubijaczki planetarne?

W zakładach cukierniczych, piekarniczych i gastronomicznych, gdzie znaczenie ma szybkie i dokładne mieszanie, używa się ubijaczek planetarnych. Są to urządzenia do ubijania i ucierania lekkich ciast oraz mas cukierniczych, lecz mogą być także stosowane w innych miejscach, gdzie potrzebne jest precyzyjne połączenie różnorodnych składników. Stosuje się je więc np. w branży farmaceutycznej, chemicznej oraz przy przetwórstwie żywności.

Stabilna konstrukcja i cicha praca

Korpus ubijaczek planetarnych wykonuje się ze stali lakierowanej lub stali nierdzewnej, natomiast dzieżę, drucianą pokrywę, końcówki do pracy i zgarniacz ciasta ze stali kwasoodpornej. Są również modele wyposażone w pełną pokrywę dzieży z tworzywa sztucznego. Obudowa urządzenia musi być na tyle masywna, by zapewniała stabilność i niski poziom hałasu pracującego silnika. Cicha praca wynika także z przekładni pasowych. Dzieża ubijaczki planetarnej jest automatycznie przyciągana i blokowana pod głowicą, która podnosi się mechanicznie za pomocą cylindrów hydraulicznych. Dzięki wózeczkowi na kółkach łatwo jest transportować kocioł na terenie zakładu.

Ubijaczki wyposaża się w czytelne i łatwe w obsłudze panele elektroniczne. Ekran takiego urządzenia będzie przedstawiał najważniejsze parametry. Za jego pomocą można ustawić tryb automatyczny poprzez uruchamianie zapisanych cyklów pracy lub tryb manualny polegający na wprowadzeniu swoich parametrów. W każdym cyklu prędkość obrotowa jest niezmienna i mieści się w zakresie od 60 do 320 obrotów na minutę, o skoku co 10 obrotów. Dobiera się ją do wyrabianych mas, kremów i ciast.

Narzędzia dołączane do ubijaczek planetarnych

Wraz z ubijaczką planetarną w zestawie można znaleźć rózgę, płaskie mieszadło na prędkościach średnich oraz hak-spiralę do ubijania na prędkościach niskich. Rózgę stosuje się do ubijania piany, kremów lub śmietany, mieszadło płaskie jest doskonałe do żywności sproszkowanej i gąbczastej (np. farszów), natomiast hak sprawdza się w miesieniu ciasta, ciasta biszkoptowego, lepkiej żywności stałej, a także surówek. Zamontowane narzędzie będzie obracać się w maszynie wokół swej osi, a dodatkowo po okręgu kotła, co prowadzi do szybszego ujednolicania masy.