Obróbka wiórowa jako jeden z elementów obróbki CNC
Dodano: 2022-09-09Obróbka przy pomocy maszyn CNC jest coraz szerzej stosowaną metodą w wielu zakładach produkcyjnych i przemysłowych. Nie bez powodu! Skrawanie z wykorzystaniem urządzeń sterowanych numerycznie zapewnia doskonałe efekty pracy, a także znaczną poprawę wydajności. Obróbka ubytkowa może odbywać się metodą frezowania, toczenia lub obróbki wiórowej. Na czym polega ostatnia z nich oraz dlaczego jest tak istotna? Odpowiadamy w artykule.
Na czym polega obróbka wiórowa?
Obróbka wiórowa polega na efektywnym usuwaniu nadmiaru materiału z obrabianych elementów metalowych w celu nadania im odpowiedniego kształtu i wymiarów. Podczas procesu produkowana jest duża ilość wiórów, które ścinane są stopniowo z przygotowywanych części. Ten rodzaj obróbki dzieli się na trzy rodzaje:
- obróbkę wykańczającą, która jest najbardziej precyzyjna,
- obróbkę kształtującą, która pozwala uzyskać odpowiedni kształt i wymiar,
- obróbkę zgrubną, która jest początkowym etapem obróbki wiórowej.
Obróbka metodą wiórową wymaga wykorzystania maszyn ze specjalnymi ostrzami, które mają zdefiniowaną geometrię.
Zalety obróbki wiórowej CNC
Obróbka wiórowa CNC, a więc z wykorzystaniem maszyn sterowanych numerycznie oraz przy pomocy programów komputerowych, ma wiele zalet, spośród których największą jest poprawa efektywności. Automatyzacja procesów wpływa też na prędkość pracy, która jest znacznie większa, niż w przypadku wykonywania jej manualnie. Spośród pozostałych atutów urządzeń CNC warto wymienić:
- precyzję niemożliwą do uzyskania w przypadku pracy ręcznej,
- redukcję strat materiałowych,
- możliwość obróbki elementów o bardzo skomplikowanym kształcie,
- powtarzalność obrabianych części.
Wszystko to przekłada się na zmniejszenie kosztów produkcji, dzięki czemu praca zakładu staje się bardziej opłacalna i przynosząca większe zyski.