2LHDM

Podstawowe różnice między metodami spawania MIG i TIG

Podstawowe różnice między metodami spawania MIG i TIG

Spawanie jest najpopularniejszą i najbardziej skuteczną metodą łączenia materiałów. Do najbardziej znanych technik zalicza się spawanie MIG i TIG. Są to sposoby wykorzystujące działanie łuku elektrycznego. Obydwie metody odbywają się w obojętnym środowisku gazowym, jednak można wymienić kilka podstawowych różnic pomiędzy nimi. Podstawową jest rodzaj materiałów wykorzystywanych przy danej technice spawania. Z czego wynikają rozbieżności i na czym dokładnie polegają? Sprawdzamy!

Na czym polega spawanie metodą TIG?

Dzięki spawaniu metodą TIG można uzyskać czystą spoinę bardzo wysokiej jakości, bez jakichkolwiek zanieczyszczeń. Z techniki korzysta się najczęściej podczas łączenia niewielkiej grubości elementów. Co za tym idzie technikę wykorzystuje się przy spawaniu cienkich arkuszy blach oraz cienkościennych rur. Spawanie tą metodą sprawdza się w szczególności przy łączeniu elementów ze stali nierdzewnej, aluminium, tytanu oraz miedzi. Elektrody, których używa się w procesie są wykonane z wolframu, dzięki czemu nie topią się.

Na czym polega spawanie metodą MIG?

Z kolei w przypadku spawania przy użyciu metody MIG można bez problemu połączyć ze sobą grubsze elementy. Technika ta jest w tym obszarze najlepszym i najkorzystniejszym wyborem. Łuk, który powstaje podczas spawania wytwarza się pomiędzy materiałem, a topliwą elektrodą. Cały proces przebiega pod osłoną gazu. Zazwyczaj jest to argon bądź hel.

Do zalet spawania metodą MIG można zaliczyć niewątpliwie zaliczyć fakt podczas procesu nie zachodzi konieczność podgrzewania większych partii elementów, które mają zostać połączone. Dzięki temu czynności przebiegają szybko i sprawnie.

Kolejnym atutem spawania przy użyciu metody MIG jest łatwa dostępność komponentów oraz ich niewielka cena. Dodatkowo efekty, które uzyskuje się dzięki zastosowaniu techniki uważa się za bardzo trwałe oraz stabilne.