2LHDM

Spawanie MIG i TIG

Spawanie MIG i TIG

Spawanie MIG i TIG to techniki wykorzystujące działanie łuku elektrycznego. W metodzie MIG łuk wytwarzany jest między topliwą elektrodą oraz materiałem, który jest spawany. Warto podkreślić, że w wypadku spawania metodą MIG proces odbywa się pod osłoną gazu chemicznie obojętnego. Najczęściej w tym celu stosowany jest hel lub argon. Spawanie metodą TIG również odbywa się w środowisku gazowym obojętnym, ale elektroda używana w procesie jest nietopliwa i wykonana jest z wolframu.

Spawanie metodą TIG pozwala uzyskać czystą, pozbawioną zanieczyszczeń spoinę wysokiej jakości. Wspomniana technika używana jest przy łączeniu elementów o niewielkiej grubości, sprawdza się zatem przy spawaniu cienkich arkuszy blach oraz cienkościennych rur. Spawanie metodą TIG zdaje egzamin przy łączeniu elementów wykonanych ze stali nierdzewnej, ale też miedzi, tytanu oraz aluminium.

Spawanie metodą MIG sprawdza się natomiast przy łączeniu grubszych elementów i w tym zakresie jest praktycznie bezkonkurencyjne. Wielką zaletą metody MIG jest bowiem fakt, że nie wymaga podgrzewania większych partii łączonych ze sobą komponentów, co znacząco usprawnia i przyspiesza pracę. Warto również dodać, że komponenty niezbędna do spawania tą metodą są tańsze oraz łatwiej dostępne, natomiast efekty prac wykonanych techniką MIG uchodzą za trwalsze oraz bardziej stabilne.