Wykorzystanie przenośników taśmowych w branży spożywczej
Dodano: 2022-10-26Branża spożywcza rozwija się równie szybko, co inne dziedziny przemysłu. Jej funkcjonowanie opiera się natomiast na rozmaitych maszynach i urządzeniach, które w znacznej mierze usprawniają codzienną pracę w zakładach. Aby przyspieszyć produkcję, wykorzystywane są między innymi nowoczesne przenośniki taśmowe. Jakie jest ich znaczenie dla branży spożywczej? Do czego one służą i jakie warunki muszą spełniać? Sprawdźmy.
Do czego służą przenośniki taśmowe w branży spożywczej?
Przenośniki taśmowe to nic innego, jak urządzenia transportujące półprodukty lub gotową żywność do kolejnych stanowisk. Bez nich trudno sobie wyobrazić dobrą organizację produkcji czy też funkcjonowania magazynów, dlatego wykorzystywane są w niemal każdym zakładzie spożywczym.
Do wykonania przenośników używane są wysokiej jakości materiały, takie jak malowana proszkowo lub ocynkowana stal węglowa, stal kwasoodporna lub aluminium. Co więcej, urządzenia te są dostosowywane do konkretnej przestrzeni i integrowane z pozostałymi maszynami wykorzystywanymi na co dzień.
Zalety przenośników taśmowych
Aby przenośniki taśmowe mogły być wykorzystywane w zakładach spożywczych, powinny spełniać kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim muszą być one dopuszczone do kontaktu z żywnością, a więc wyprodukowane z nieszkodliwych dla zdrowia tworzyw i materiałów, które umożliwiają utrzymanie najwyższego poziomu higieny. Ponadto transportery są:
- łatwe w czyszczeniu,
- odporne na działanie wysokich i niskich temperatur (np. podczas gotowania, pasteryzacji czy mrożenia żywności),
- odporne na korozję,
- wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne.
Spożywcze przenośniki taśmowe wykorzystywane są zarówno do transportu produktów przeznaczonych do obróbki, a więc bezpośrednio przy produkcji żywności, jak i podczas jej pakowania czy magazynowania.