2LHDM

Z jakich elementów składa się linia do produkcji czekolady?

Z jakich elementów składa się linia do produkcji czekolady?

Linia do produkcji czekolady to obowiązkowe wyposażenie każdego zakładu produkującego wyroby czekoladowe. By jej praca była szybka, wydajna i efektywna, musi jednak składać się z wielu elementów. Jej zadaniem jest bowiem zarówno wstępne przygotowanie surowca, formowanie czekolady, jak i obróbka końcowa polegająca na podzieleniu i zapakowaniu gotowych produktów. Odpowiadamy, z jakich elementów składa się linia do produkcji czekolady.

Urządzenia do obróbki wstępnej

Podczas produkcji czekolady bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie składników i dokładne połączenie ich ze sobą. W tym celu wykorzystywane są urządzenia do topienia miazgi kakaowej i masła kakaowego, a także służące do mielenia cukru. Następnie wszystkie składniki są mielone i konszowane razem. Proces ten może trwać nawet kilka godzin i przyczynia się do rozwinięcia smaków produktów.

Masa czekoladowa zyskuje wówczas jednolitą konsystencję i nie wymaga stosowania dodatków spulchniających lub utrwalających jej gęstość. Konsze do czekolady wytwarzają duże siły ścinające, dzięki czemu umożliwiają intensywne mielenie i walcowanie.

Urządzenia do formowania czekolady w gotowe produkty

Linie do produkcji czekolady służą też do przygotowywania nadzień i polew, które wykorzystywane są podczas wytwarzania batoników, pralin, czekoladowych jajek, a także innych nadziewanych wyrobów. Ponadto zakłady wyposażone są w urządzenia do formowania przygotowanych mas czekoladowych w pożądane kształty. Do tego celu wykorzystywane są młyny kulowe, rozdrabniacze oraz:

  • oblewarki do czekolady,
  • karuzele,
  • dyspozytory.

Wszystkie procesy przebiegają w sposób automatyczny. Nowoczesne linie produkcyjne do czekolady umożliwiają ponadto pakowanie gotowych produktów oraz bieżącą kontrolę ich jakości przy pomocy specjalnych systemów. Warto również pamiętać, że oferowane systemy mogą być konfigurowane na indywidualne zamówienie, dzięki czemu będą dostosowane do konkretnych wymagań i potrzeb zakładów produkcyjnych.